Galeria ogrodów - Agnieszka Sermak
STRONA GŁÓWNA O GALERII ZDJĘCIA PROJEKTY KONTAKT
Galeria ogrodów

"Galeria Ogrodów" - Przykładowe Projekty

Skocz do projektu nr 1
Skocz do projektu nr 2
Skocz do projektu nr 3
Skocz do projektu nr 4


Projekt 4

Opis kompozycji
Ogród został założony w dwóch etapach. I etap latem 2010 i II etap w kwietniu 2011.
Kompozycja ogrodu składa się z różnogatunkowych roślin iglastych i liściastych, z dużym udziałem zimozielonych krzewów, drzew, krzewinek okrywowych. W ogrodzie znajdują się rośliny atrakcyjnie kwitnące takie jak różaneczniki, azalie, tawuły, lilak i głóg. Magnolia, migdałek, forsycja, tawuła ‘Grefsheim’ to najwcześniej kwitnące akcenty wiosny. Oprócz krzewów i drzew również kwiaty cebulowe - narcyzy, przebiśniegi, krokusy i tulipany zwiastują nadejście wiosny.
Otoczenie tarasu zostało zaprojektowane, tak jak pozostała cześć ogrodu, w stylu swobodnym, naturalnym. Jednakże znajduje się tu więcej roślin kwitnących. W maju zakwita lilak, również wiosna kwitnie pigwowiec, latem cieszą kwiaty dwóch odmian róż i fioletowa lawenda oraz hortensja ‘Anabelle’. Irga zachwyca jesiennym kolorem lisci, a barwinek, irga ‘Major’ i okrywowe iglaki cały sezon pozostają zielone.
Taras to miejsce wypoczynku, ale również miejsce spotkań, przyjęć na świeżym powietrzu. Potrzebna jest tu izolacja. Taka stanowić będą rośliny kiedy podrosną do swoich rozmiarów.
Tymczasowym rozwiązaniem, które pozwoli zachować namiastkę prywatności w miarę naturalny sposób są płoty osłonowe lub rośliny w pojemnikach.

projekt 4 - imielin koncepcja projekt 4 - imielin koncepcja projekt 4 - imielin projekt wykonawczy projekt 4 - imielin projekt wykonawczy
projekt 4 - imielin realizacja projekt 4 - imielin realizacja projekt 4 - imielin realizacja projekt 4 - imielin realizacja projekt 4 - imielin realizacja projekt 4 - imielin realizacja projekt 4 - imielin realizacja

Projekt 3

Opis kompozycji
Projektowany fragment ogrodu znajduje się przy domu jednorodzinnym w Dobieszowicach. Aranżacja dotyczy części reprezentacyjnej znajdującej się od strony frontowej domu o powierzchni ok. 3a.
Kompozycja ogrodu składa się z różnogatunkowych roślin liściastych z niewielkim udziałem roślin iglastych. Iglaki wraz z zimozielonymi krzewami liściastymi i zimozielonymi roślinami okrywowymi stanowią ozdobę w okresie zimowym. W okresie wiosennym i letnim tą funkcję pełnia krzewy kwitnące m.in. różaneczniki, tawuły, atrakcyjna wiśnia "Amanogawa" oraz czerwono listny buk kolumnowy i perułkowiec. Od strony południowej i zachodniej zaprojektowano szpaler z wyższych drzew i krzewów stanowiących osłonę od ulicy. Rośliny wrażliwsze na niesprzyjające warunki, mróz i zimny wiatr, podsadzone są wyższymi krzewami, tj. berberysem w szpalerze. Dodatkową osłonę stanowi pergola, która przysłania miejsce wydzielone na kosze.
Przy ścianie domu zaproponowano miejsce na wrzosowisko z wrzosami, wrzoścami, pięciornikami i wawrzynkiem.
Sosna stanowiąca ozdobę w okresie zimowym jako drzewko okolicznościowe zostało wkomponowane w nasadzenia roślin okrywowych, wrzośców i róż (modyfikacja projektu podczas wykonywania projektu).
Istniejąca ściana drzew iglastych (sosen i żywotników) została rozświetlona krzewuszką o biało-obrzeżonych liściach, oryginalnie kwitnącym Hibiscusem, żółtym berberysem "Aurea", tawułą "Anthony Waterer".
Od strony bramki w kierunku oranżerii prowadzi ścieżka z kamienia "BRUK-BET" wzdłuż której zlokalizowane jest oświetlenie ogrodowe. Urozmaicenie kamiennej ścieżki są nasadzenia niskich krzewów obwódkowych- berberys "Aurea", tawuła "Littla Princes".
Obrzeża zostały wykonane z kostki granitowej. Powtórzenie obrzeża w odległości 30 cm (sugestia właścicieli) daje możliwość nasadzeń roślin cebulowych. Nada to miejscu szczególną wartość w okresie wiosennym.

projekt 3 - dobieszowice koncepcja projekt 3 - dobieszowice projekt wykonawczy
projekt 3 - dobieszowice przed realizacją projekt 3 - dobieszowice wizja realizacji projekt 3 - dobieszowice realizacja koncepcji
projekt 3 - dobieszowice przed realizacją projekt 3 - dobieszowice wizja realizacji projekt 3 - dobieszowice realizacja koncepcji

Projekt 2

Zaprojektowany ogród znajduje się na działce o powierzchni około 4.5a w tym na zieleń przeznaczony jest teren około 2,7a.
Kompozycja ogrodu składa się z różnogatunkowych roślin iglastych i liściastych, z dużym udziałem krzewów kwitnących takich jak różaneczniki, azalie, tawuły, fioletowo kwitnący lilak. Tawuła 'Grefsheim', forsycja, magnolia, migdałek to najwcześniej kwitnące akcenty wiosny.
Od strony północno-zachodniej zaprojektowano szpaler z szybkorosnących drzew i krzewów. Proponowane rośliny w tej części ogrodu dorastają do 2,5 m. i wyżej. Kolorowy akcent stanowi tutaj klon o czerwonym zabarwieniu liści, kontrastująca z nim pęcherznica kalinolistna 'Luteus' oraz ciemnoczerwony berberys 'Red Pilar'.
Od frontu po obu stronach domu rosną kuliste katalpy, a na nawierzchni z kostki klinkierowej można postawić donice z roślinami sezonowo wynoszonymi na zewnątrz.
W pobliżu tarasu aranżacja roślinna składa się z krzewów światłolubnych – iglaków, pięciorników i tawułek 'Golden Princess' oraz bylin takich jak goździki i trawy. Rośnie tu również wiśnia piłkowana 'Amanogawa', która kwitnie na różowo oraz pachnąca kalina koreańska. Niedaleko tarasu zaaranżowany jest niewielki plac zabaw z piaskownicą i huśtawką.

projekt 2 - wizualizacja rzut z gory projekt 2 - wizualizacja przekroje projekt 2 - projekt wykonawczy rzut z góry 2

Projekt 1

Opis kompozycji:
W związku z wytycznymi inwestora teren projektowanego ogrodu został podzielony na strefy funkcjonalne:
część frontową – osłaniającą posesję od strony ulicy
część główną – rekreacyjną, służącą do wypoczynku (taras, altanka)

Ogród na życzenie właścicielki został zaprojektowany w stylu naturalnym. Taras i jego otoczenia to zakątek na styl śródziemnomorski z roślinami w donicach i ogródkiem ziołowym. Wszystko zaaranżowane w zaciszu niebieskofioletowej glicynii i żółtego milina amerykańskiego. Taras otaczają iglaki karłowe i okrywowe, okrywowe byliny- kocimiętka, macierzanka, pachnąca lawenda. Kępy trawy ozdobnej posadzonej w żwirku nadają kompozycji lekkości. Do altanki prowadzi kamienna ścieżka poprzerastana niskimi, poduszkowymi bylinami. Wzdłuż ścieżki oryginalne odmiany: szczepiony klon jesionolistny ‘Flamingo’, sosna drobnokwiatowa ‘Negishi’, wiąz drobnolistny ‘Geisha’. Niedaleko altany rośnie wiąz ‘Camperdownii’ formowany na kształt parasola, pod którym w upalne dni można wypoczywać w przyjemnym cieniu. „Ściany” wnętrza ogrodowego stanowią różogatunkowe szpalery krzewów liściastych i iglastych z kolorowymi akcentami wyższych drzew takich jak np. klon Wredei’, klon ‘Royal Red’, klon ‘Brilantissimum’.

projekt 1 - koncepcja projekt 1 - projekt wykonawczy projekt 1 - wizualizacja 1 projekt 1 - wizualizacja 2

Valid HTML 4.01 Transitional witrynę zbudowała firma P.H.U. Bonus